Alleben Göleti cazibe merkezi olacak

Kente yeni açılımlar kazandırmak, sosyal yaşamı canlandırmak için yeni yaşam alanları kazandırdıklarını söyleyen Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Alleben Göleti’ni Pazar günü hizmete açacaklarını söyledi.

Gaziantepi bir kültür kenti yapmaya kararlı olduklarını, 10 yıl önce görev geldiklerinde kent için üstlendikleri misyonu bugün de devam ettirdiklerini dile getiren Güzelbey, Gaziantepin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını, ancak 2004 yılına kadar kentin bu kimliğinin pek fazla ön plana çıkmadığını belirtti.
Göreve geldikleri günden bu yana Gaziantepin tarih ve kültür potansiyelini gün yüzüne çıkarma yönünde çalışma yaptıklarını aktaran Güzelbey, Yaptığımız bu çalışmalar ve kültür yönündeki değişimleri insanlar yerinde görmek için geliyorlar. Özellikle hafta sonu kentin içi yerli ve yabancı insanlarla dolu taşıyor. Kentimiz tam bir kültür ve turizm şehri oldu. Tabi ki bu gelişmelerin neticesinde 10 yıl önce yapılan planlamaların meyvelerini aldığımızı söyleyebilirim diye konuştu.
Kentin neye ihtiyacı var, Gaziantepli bizden ne bekliyor gibi soruların cevabını vermek için harekete geçtiklerini vurgulayan Başkan Güzelbey, vatandaşın genel anlamda hafta sonlarını değerlendirecek bir mekan istediklerini kaydetti.
Bu bağlamda projeler ürettiklerini açıklayan Asım Güzelbey, Biliyorsunuz biz, denizi, kumu ve suyu olmayan bir kentiz. Hemen yanı başımızdan geçen bir suyumuz veya nehrimiz de yok. İşte biz bu çerçevede Gazianteplilerin suya olan hasretini gidermek için de Alleben Göletini piknik ve eğlence alanına dönüştürdük. Burası bir bataklık durumundaydı. Biz aldıktan sonra burasının şekli ve şemali değişti ve artık bir cazibe merkezi olacak şeklinde konuştu.
Göleti canlı bir duruma getirmek için bu sene çalışmaların hızlandığını aktaran Başkan Güzelbey, Pancarlı bölgesinden temiz su aktardıklarını ve kirlenen suyu sürekli değiştirdiklerini vurguladı.
Burasını tam anlamıyla bir yaşam alanı yapmak istediklerini bildiren Güzelbey, ailelerin hafta sonlarında gelip burada gönül rahatlığıyla piknik yapmalarını sağlayacak bir alan oluşturduklarını söyledi.

HEM PİKNİK HEM TEKNE KEYFİ YAŞANACAK
Burada bungalov tipi ahşap evler yaptıklarını ve denize gidemeyen vatandaşların burada oluşturulan plaj sayesinde tatil modunda zamanlarını geçireceklerini belirten Başkan Güzelbey, Alleben Göleti toplamda 400 bin metrekarenin üzerinde rekreasyon alanına sahiptir. Bin adet piknik ünitesi bulunan alan içerisinde bin 500 araçlık otopark yer alıyor. Rekreasyon alanı içerisinde 1 adet restoran binası, 4 adet kafeterya, spor sahaları sosyal tesisi, su kayağı sosyal tesisi, 26 adet bungalow ve işletme binası, karavan park alanı, aquapark sosyal tesisi, mescit, büfeler, bay-bayan engelli tuvaletleri bulunuyor. 5 bin 200 metrekare biyolojik havuz, dalga havuzu, çocuk havuzları, kaydırak havuzları yapıldı. Konuklarımız gölet içerisinde halatlara bağlı su kayağı yapabilecekler. 2 adet basket sahası, 2 adet futbol sahası, yürüme yolları, bisiklet yolları, spor ve fitness aletleri, çocuk oyun grupları halkımıza hizmet verecektir. Türkiyenin en büyük ses-su ve ışık gösteri sisteminin yer aldığı alanda seyir terasından halkın izlemesine olanak sağlanacak diye konuştu.
İnsanların bu evleri kiralayarak burada piknik yapabileceklerini, balık tutabileceklerini su kayağı yapabileceğini işaret eden Başkan Dr. Güzelbey, Hatta insanlarımız ailesini burada bırakıp kendisi akşam işinden çıktığı zaman tekrar buraya ailesinin yanına gelebilecek. Bu mükemmel bir imkan. İnsanların yaşam standardını kolaylaştıracak bir hizmet. Bunun yanına bir tane karavan kampı yapıyoruz. Dünyanın dört bir yanından insanlar haritadan bu karavan kampını görünce burayı tercih edeceklerdir. Onun yanına restoranlar ve fast-foodlar yapıyoruz. Burasını yeni bir cazibe merkezi haline getiriyoruz. Bir de ışık ve ses oyunları ekliyoruz. Yani tam manasıyla yeni bir kompleks haline getiriyoruz değerlendirmesinde bulundu.
Alleben Göletinin açılışına tüm Gaziantep halkını davet ettiklerini belirten Başkan Dr. Asım Güzelbey, 23 Mart 2014 pazar günü saat 17.00de GASKİ Tesisleri yanında yapımı tamamlanan tesisin Gaziantepe canlılık getireceğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz