Van Gölü çekildi, çiftçi toprağına kavuştu

Van Gölü’ne sahili bulunan Erciş ilçesinde Kasımbağı Mahallesi sakinleri göl sularının çekilmesiyle birlikte topraklarına yeniden kavuştular.

Van Gölü suları çekilince topraklar yeniden hayat buldu. Kasımbağı Mahallesi sakinleri gölün yıllarca işgal ettiği verimli topraklarına kavuşmanın sevincini yaşıyorlar. Yaklaşık 5 bin dönüm arazilerinin 10 yıldır göl suları altında kaldığını son 3 yıl içinde yaşanan kuraklık nedeniyle göl sularının çekilmesiyle birlikte de topraklarına yeniden kavuşan mahalle sakinleri yeşeren otların hasadının yapmanı mutluğunu yaşıyorlar.

Göl suları altında yaklaşık 60 dönüm çayırından yıllardır faydalanamadığını belirten Vedat Kasımoğlu isimli Çiftci, göl sularının son 3 yıl içinde kuraklık ile birlikte geri çekildiğini, bu sayede tarlasından bu yıl verim aldığını söyledi. Yeşeren otlarının hasadından bu sezon yaklaşık 30 ton civarında ot aldığını da belirten Kasımoğlu, “Van Gölü sularının yükselmesi nedeniyle verimli topraklarımız 10 yıl boyunca sular altında kalmıştı.

Kuraklığın etkisiyle son 3 yıl içinde göl suları gözle görülür bir seviyede topraklarımızdan çekilmiş durumda. Bu çekilme sayesinde mahallemize ait yaklaşık 5 bin dönüm verimli arazi de yer yer yeşermeye başladı. Mahalle sakinlerinin geliri tamamen tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Görüldüğü üzere yıllar önce suların işgal ettiği ve içersinde balık tuttuğumuz bu topraklarımızdan bugün eskisi gibi yine ürün almanın sevincini yaşıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz